2. den

Dnešek začal celkem nemile, jelikož jsme dlouho čekali na snídani. Poté jsme se ale sbalili a vypravili na autobus.
Vystoupili jsme asi po půl hodině cesty na parkovišti u London Bridge.
Pak jsme si most vyfotili a zase nasedli do autobusů a pokračovali k Buckinghamskému paláci. Pak jsme pěšky došli na Trafalgar square a tam započal náš hon za dobrodružstvím.Měli jsme v určeném okruhu vyfotit několik fotek v určitých místech. Naše skupinka, složená z Čechů, Slováka a německy mluvících, se tedy vypravila do ulic. Vše jsme stihli a dokonce jsme se i vrátili na místo určení.Pak jsme se už vrátili na hostel a v průběhu odpoledne měli dvě přednášky o rodině a o škole. Po večeři bylo vyhlášení selfie soutěže a šupky dupky do hajan.

Today began not so good, because we were waiting a long time for breakfast. After that we packed few things and we went to the bus.
We got off the bus after cirka half an hour near London Bridge. Then we took a lot od photos of the bridge and we get on the buses again to the Buckingham Palace.
We went on foot from palace to Trafalgar square and here our adventure began.
We have had to maky few selfies in the specific area in the specific places. Our group of Czech, Slovakia and many german speaking people went info the city. We did everything and we came back to the Trafalgar square.
Then we just came back to the hostel And we have had two meetings about our new school and family.
After dinner was tendaring of selfie competition and then we went to the bed.(I’m so sorry for my English but I’m working on it:))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top